Sokoły wędrowne wracają do lasów gostynińsko–włocławskich

Kategorie:  Tagi: 
Sokoły wędrowne wracają do lasów gostynińsko–włocławskich

Fot. Wojciech Alabrudziński

Sokoły wędrowne wracają do lasów gostynińsko – włocławskich
• Dziś do lasów gostynińsko – włocławskich wracają sokoły wędrowne, jedne z najrzadszych ptaków w Polsce 

Na terenie Nadleśnictwa Włocławek, w swoim naturalnym środowisku, zamieszkają młode sokoły wędrowne - poinformowało Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". 

Dziś pierwsza partia młodych sokołów wędrownych ( około 20 ptaków ) zostanie umieszczona w sztucznych gniazdach. Sokoły, uprzednio zaobrączkowane, spędzą w sztucznych gniazdach zawieszonych w koronach drzew około 10 dni. Mechanizm ten, zwany „wdrukowaniem na miejsce urodzenia” powoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości (w wieku około 2-3 lat) zakładają gniazda w środowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć, uznają je bowiem za miejsce swojego przyjścia na świat. Sztuczne gniazda zostaną otwarte, kiedy sokoły będą gotowe do pierwszego lotu. 

Za pomocą satelity będą śledzić trasy wędrówek ptaków 

Przez cały okres pobytu młodych sokołów w platformach, jak również przez około 3-5 tygodni po otwarciu platform, aż do momentu usamodzielnienia się, ptaki będą dokarmiane za pomocą specjalnej windy, dzięki czemu nie będą kojarzyły pokarmu z człowiekiem. Do późnej jesieni młode sokoły pozostaną w okolicy miejsca wypuszczenia. Później udadzą się na migrację. Wiosną powinny, podobnie jak ich poprzednicy, pojawić się w pobliżu miejsca, gdzie zostały wypuszczone. 


Zobacz będzie więcej sokołów! 


Warto dodać, że sokół wędrowny to jeden z najrzadszych gatunków w Polsce. Ostatnie gniazda przed zanikiem populacji w Polsce stwierdzono w 1964 roku. W innych populacjach zdarzały się pojedyncze przypadki gniazdowania na drzewach, nigdzie jednak (poza Australią) nie powstała populacja nadrzewna. W realizowanym przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” projekcie „Restytucja sokoła wędrownego Falco peregrinus w Polsce” prowadzone są prace na rzecz przywrócenia w naszym kraju populacji nadrzewnej tego gatunku. Szczegółowe informacje na temat projektu są udzielane pod nr tel. 0 608 36 56 46.

Zdjęcia

  • Sokoły wędrowne wracają do lasów gostynińsko–włocławskich
Comments: 0